آموزش حرفه ای ماهیگیری ورزشی

ماهیگیری از روی قایق با ریسه کف خواب (نویسنده جناب آقای آرش امینی)

سلام به کاربران خوب و صمیمی

تصمیم دارم در طول چند مقاله تجربیاتم را در زمینه  ماهیگیری در آب شور را با شما به اشتراک بگذارم به این امید که برای همه ما مسمر ثمر باشه.

 قسمت  اول ماهیگیری از روی قایق با ریسه کف خواب

یکی از لذت بخش ترین انواع ماهیگیری و همچنین متداول ترین آنها در میان ماهیگیران ورزشی استفاده از این روش هست که تقریباً تضمین کننده این هست که هیچ وقت دست خالی برنمی گردید البته به شرط اینکه چند تا فوت و فن ساده رو مدنظر قرار داده باشید.

1-     انتخاب محل ماهیگیری

گرچه این روش تقریباً در هر مکانی قابل استفاده است ولی برای اینکه ماهی های  مرغوب تری صید بشه و البته تعداد و اندازه بزرگتری نصیب شما بشه بهتره که مکانهایی با عمق بین 10 تا 50 متر رو انتخاب کنید و دنبال جاهایی بگردید که کف صخره ای یا مرجانی دارند یا احتمالاً کشتی و یا قایقی آنجا غرق شده باشد و یا دکل ها و یا لوله های نفتی از آنجا رد شده باشد.

بطور کلی ماهی هایی که در محل هایی با بستر اینچنینی یافت می شوند از با کیفیت ترین ماهی ها بوده و روز به  یاد موندنی برای شما به ارمغان خواهند آورد.

انواع ماهی های سنگسر ، شانک، کوپر، هامور، گیش، مقوا، سرز،زبان، کفشک،  سرخو و .... از ماهی های رایج در خلیج فارس و دریای عمان هستند که توسط ریسه کف خواب در بسترهای سنگی قابل صید می باشند.

2-     زمان ماهیگیری

به دلیل شرایط استثنایی و بی نظیر خلیج فارس و دریای عمان تقریباً در کلیه فصول و ماه ها امکان ماهیگیری وجود دارد ولی در فصل های مختلف بعضی از انواع ماهی بیشتر قابل صید هستند . زمان وفور ماهی هایی که در این روش قابل صید هستند از اول ماه اسفند تا اواخر اردیبهشت و از 15 مهر تا اواخر آبان می باشد.

بهترین ساعت ماهیگیری در این روش ,زمان وجود جریان های دریایی می باشد که عبارتند از 3 بازه زمانی : 30 دقیقه قبل از سپیده تا ساعت 8:30 صبح – ساعت 2 تا 4:30 بعد از ظهر (زمان وزیدن باد از سمت دریا) و قبل از غروب آفتاب

3-     انتخاب طعمه:

رایج ترین و مؤثرترین طعمه برای این روش ماهیگیری استفاده از ماهی مرکب (خساک) می باشد ولی در عین حال می توان  از میگو، خرچنگ آب شور، ملالیس ( یک نوع کرم دریایی)، ماهی ساردین، فیله ماهی زرده، ماهی بیا، ماهی سیم، هشت پا، دل و جگر و یا پوست مرغ برای مقاصد خاص استفاده کرد.

درعین حال پراکندن و یا با یک روش بهتر قراردادن ماهی های در حال فساد، تکه های خرد شده ماهی و یا اضافات حاصله از تمیز کردن ماهی ها در یک توری و آویزان کردن آن در عمق 6 الی 8 متری تأثیر بسزایی در بالا بردن راندمان ماهیگیری دارد.

4-     چوب و چرخ، سایز قلاب، نخ، هرزگرد، سرب ....

بهترین انتخاب چوب برای ماهیگیری در این روش استفاده از چوبهای دریایی 2 تیکه با طول cm 180 تا cm 300 از نوع مواد مرکب و یا نوعی پلاستیک  فشرده شفاف با حلقه های 3 یا 4 اتصاله و اکشن 100 تا 200 گرم می باشد. طول های چوب کوتاهتر سهولت استفاده در محیط کوچک قایق را بدنبال داشته و چوب های بلندتر سهولت بازی دادن طعمه در کف دریا را به شما ارائه می دهند.

من از چوب 3 متری توپر استفاده می کنم که البته خیالم رو از شکستن راحت کرده ولی خیلی سنگینه و در طول 1 روز کامل، کمی خسته کننده است.

طول چوب من بعضی وقت ها برای همسفرانم در قایق مزاحمت درست می کنه ولی با بوجود آوردن امکان حرکت دادن بیشتر و سریعتر طعمه، راندمان بالایی رو برای من بوجود آورده است.

برای انتخاب چرخ ماهیگیری باید به این موارد توجه کنید:

برای بالا بردن استحکام چرخ بهتره که از سایزهای بزرگ چرخ استفاده کنید. در عین حال داشتن 4 بلبرینگ به بالا برای ماهیگیری در دریا یک مزیت به حساب می آید جون در عین روانی کار با آن استهلاک کمتری نیز خواهد داشت. داشتن یک کلاچ قوی و همچنین میله میانی (شفت) کلفت و محکم چیزهایی هستند که در مواقع مواجه شدن با یک ماهی سنگین به آنها احتیاج پیدا    می کنیم.

 http://fishers.persiangig.com/2/map/Untitled-1.jpg

توجه داشته باشید که هیچ وقت نباید در هنگام بالا کشیدن ماهی از نیروی چرخ استفاده کرد بلکه باید تحمل این فشار را به چوب سپرد و فقط نخ بالا کشیده شده توسط چوب را با چرخ جمع نمود .پرتابهای بلند در این روش ماهیگیری نه تنها هیچ کاربردی ندارند بلکه شما را از بکاربردن بعضی تکنیک ها مثل دادن شوک و یا بازی دادن منظم طعمه محروم می کنند پس سعی کنید که با قایق به محل مورد نظر رفته و ریسه را نزدیک قایق بندازید. نخ های با قدرت تست خشک  kg  5 .6 به بالا برای این نوع ماهیگیری مناسب هستند که در انواع منوفیل با سایزهای 35 تا 70 و در انواع بافته شده با سایزهای 10 تا 30 در دسترس هستند البته من استفاده از نخ منوفیل بدون رنگ با سایز 40 تا 60 رو به دلایل متعدد به شما توصیه می کنم. بهتره از هرزگردهایی با حداقل قدرت تحملی معادل قدرت مقاومت  نخ اصلی      ( و یا بیشتر) استفاده کنید

قلاب های مورد استفاده می توانند از سایز 2 تا سایز 0001 انتخاب بشوند که من معمولاً از سایز 1 و 01 استفاده   می کنم.

وزن سرب بسته به عمق ماهیگیری و شدت جریان های دریایی از سایز 3 تا سایز 8 (2 عدد سرب شماره 4) قابل انتخاب خواهد بود.

5-     نوع و جنس ریسه (Leader)

در ماهیگیری در آبهای شور جنوبی ایران همیشه یکی از نگرانیهای مهم پاره شدن ریسه و فرار ماهی به دلیل بریده شدن نخ توسط داندان ماهی ها بوده و هست.

http://fishers.persiangig.com/2/map/IMG_3658.JPG

یکی از روش های جلوگیری از بروز این مشکل استفاده از انشعابات فلزی بصورت سیم بکسل و یا سیم های روکش دار و یا سیم های تک رشته هست که هر کدام معایب و مزایایی دارند ولی من شخصاً استفاده از هیچ یک از آنها را به شما توصیه نمی کنم چون استفاده از این انشعابات باعث از دست رفتن قدرت استتار ریسه در آب می شود و حالت سفت و شق و رق ایستادن طعمه باعث تردید ماهی ها در حمله شده و شانس ماهیگیری را بصورت چشمگیری کاهش می دهد. پس بهتره که ریسک پاره شدن ریسه را قبول کنید و از انشعابات فلزی صرف نظر کنید .در عین حال روش دیگری هم هست و آن استفاده از نخ های منوفیل تخصصی Leader  هست که ضد پاره شدن و ضد شوک هستند و مشکل را تقریباً حل می کنند.

http://fishers.persiangig.com/2/map/IMG_3659.JPG

در پایان این مقاله نمونه ای ازاین نوع ریسه با مارک کورموران که در تهران قابل تهیه است را به شما معرفی می کنم البته استفاده از آنها در صید کوسه، ماهی شیر و باراکودا کاربرد ندارد و برای صید این ماهی ها از روش های غیر کف خواب با ریسه های فلزی استفاده می کنیم که در قسمت های بعدی شرح خواهم داد. متداول ترین ریسه در این روش  ریسه 2 اشعابه است به نحوی که انشعاب اول به طول cm 25 با فاصله cm 20 پایین هرزگرد بسته می شود و cm  20 بعد از این انشعاب سرب بسته خواهد شد و بعد از آن با فاصله cm 35 قلاب بعدی نصب خواهد شد (امیدوارم که ابی فیشر بتونه به زودی شکل اون رو برای شما طراحی کنه)

 

به شما توصیه می کنم که برای بستن سرب از گره استفاده نکنید و با استفاده از یک کش پول آن را به لیدر متصل کنید. این کار علاوه بر امکان تنظیم فاصله سرب با هر یک از انشعابات به نحو مؤثری مقاومت ریسه را بالا خواهد برد.

6-     آخرین توصیه ها:

برای اتصال قلاب و هرزگرد بهتر است از گره داری  با 5 تا 8 پیچ (بسته به سایز نخ) استفاده کنید .

هنگام سفت کردن گره محل گره را خیس کنید . این کار باعث از بین رفتن اصطکاک داخلی نخ شده و با فشردگی هرچه بیشتر گره از باز شدن آن تحت فشار جلوگیری می کند و باعث جلوگیری از شکسته شدن نخ در هنگام گره زدن می شود.

-          هنگام نصب طعمه سعی کنید که بخش های فلزی قلاب را با طعمه اسستار کنید و نوک تیز قلاب را در حالتی قرار بدهید که به سهولت از طعمه خارج شده و با دهان ماهی درگیر شود .

-          اگر از قلاب های فولادی ضد زنگ استفاده نمی کنید (مارک موستاد آن در ایران رواج دارد) حتماً پس از یک روز ماهیگیری قلاب ها را دور بیندازید و دوباره از آن استفاده نکنید چون احتمالاً قلاب های معمولی تیزی مطلوب را نداشته و به دلیل زنگ زدگی استحکام خود را از دست داده اند.

-          هنگام ماهیگیری طعمه را به صورت متناوب با حرکت های تقریباً سریع حرکت دهید اینکار باعث تحریک ماهی های شکارچی شده و دقت آنها را برای تشخیص قلاب پایین می آورد در عین حال طعمه های بدون حرکت غالباً توسط ماهی های شکارچی دیده نمی شوند و یا به دقت مورد بررسی قرار می گیرند

-          در صورتی که طعمه مدت طولانی بدون حرکت باقی بماند معمولاً باعث صید ماهی ها و جانداران مردارخوار دریا مثل کت فیش آب شور ، مارماهی، سفره ماهی و خرچنگ خواهد شد که هیچ یک جزو اهداف اصلی ما در ماهیگیری به شمار نمی آیند .

در هنگام ماهیگیری با این روش کلاج رو در حالتی قرار بدهید که با فشاری کششی  معادل kg 5/1 در خشکی اسپول به حرکت درآید، استفاده از کلاج های خیلی شل و بایت رانر رو به شما توصیه نمی کنم.

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۸/۲۶ساعت   توسط گروه ایران فیشینگ  |